Na tomto webu jsou soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie. Více zde |
720 072 605
Nábřeží Václava Havla 208, 541 01 Trutnov

Protetika

Protetická stomatologie nahrazuje ztracené tvrdé zubní tkáně nebo celé zuby či skupiny zubů různými protetickými výrobky.

Mezi výrobky protetické stomatologie patří především estetická keramická fazeta, korunka, můstek a snímací protéza.

ESTETICKÁ KERAMICKÁ FAZETA

Nahrazuje mírnou ztrátu tvrdých zubních tkání, může korigovat estetické nedokonalosti zubu způsobené vývojovým poškozením tvrdých zubních tkání nebo je schopna upravit mírné změny v postavení zubu. Po odstranění povrchové vrstvy zubu z viditelné přední části se keramická fazeta nalepí ve formě skořápky. Ne všechny zuby jsou ale vhodné pro použití estetických faset. Překážkou můžou být rozsáhlé výplně nebo skřípání zubů. Takové zuby je vhodné opatřit korunkou.

KORUNKA

Nahrazuje větší část zubu (celý povrch) ztracenou kazem či úrazem při zachování vlastního kořene zubu. Zhotovujeme pevně fixované metalokeramické (kovokeramické) nebo vysoce estetické celokeramické korunek.

V současné době jsou často používanou alternativou korunek tzv. onlaye či overlaye. Používají se v zadních úsecích chrupu, a to nejčastěji po endodontickém ošetření. Tyto protetické práce překrývají žvýkací plochu zubu, takže dostatečně chrání oslabený zub před frakturou, ale zároveň maximálně šetří vlastní tvrdé zubní tkáně. Onlaye či overlaye jsou většinou celokeramické, tudíž i estetika je na vysoké úrovni.

MŮSTEK

Řeší ztrátu celého zubu nebo více zubů přemostěním mezery a vytvořením náhrady, která je pevně uchycena pomocí korunek na zuby sousedící s mezerou.Keramické můstky jsou vyrobeny z oxidu zirkoničitého s použitím moderních technologií. Model budoucích zubů je na začátku vytvořen na počítači, pak můstek je frézován na speciálních obráběcích strojích. Potom se rám z oxidu zirkoničitého pokrývá porcelánovou hmotou.

SNÍMACÍ PROTÉZA

Jedná se o pryskyřičnou náhradu, která není fixována, ale je možno ji libovolně odstranit. Náhrada může být zhotovena pro čelist bezzubou i částečně ozubenou a je možné ji kombinovat s implantologickým částečně snímatelnými náhradami.

Částečné snímatelné náhrady

Částečně snímatelné náhrady mají pryskyřičné tělo (růžová část), které nese vlastní umělé zuby a může být zpevněno kovovou výztuhou. Kotvení na zbylých zubech bývá zajištěno klasicky litými kovovými sponami, nebo tzv. zásuvnými spoji. Ty poskytují vyšší komfort při užívání náhrady. Ta je stabilnější, a také se markantně sníží obvyklý pocit mobility náhrady v ústech. Dobře zhotovená horní náhrada by měla držet spolehlivě při mluvení (u dolní náhrady vzhledem k pohybům jazyka tohoto nelze vždy dosáhnout), při žvýkání sousta je potřeba se vyvarovat výrazným pohybům dolní čelisti do stran a není možné ukusovat sousta předními zuby, což vede k uvolnění náhrady.

Totální snímatelné náhrady

Totální snímatelná náhrada má taktéž pryskyřičné tělo (růžová část), které nese vlastní umělé zuby a může být zpevněna kovovou výztuhou. „Kotvícím“ prvkem tu bývá obvykle rozsah náhrady, která přilne na sliznici dutiny ústní, například v horní čelisti rozsáhlá náhrada přes celé patro. Často to ale nestačí, zejména pak v dolní čelisti. Kvůli nedostatečně stabilní náhradě může pacient pociťovat výrazné nepohodlí. Řešením této situace je tzv. hybridní protéza, kdy jsou do čelisti umístěny alespoň dva implantáty zakončené většinou kuličkami. Na ty se posléze vlastní náhrada nacvakne (jako třeba patentní knoflík).

Co o nás říkají pacienti

"Profesionální přístup, příjemné prostředí, můžu jen doporučit. :)"

Lucka Hlaváčková

"Pěkné a příjemné prostředí, pohodový personál naprostá spokojenost a profesionální přístup. Děkujeme. Petr Ondráško.“

Petr Ondráško

"Vřele doporučuji, paní zubařka je moc milá a příjemná, profesionální přístup. Super pocit nebát se jít k zubaři. :)"

Andrea Kulichová

Objednávka návštěvy

Vyplňte tento formulář a my se vám během našich pracovních hodin ozveme zpět.